Instytut Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego od ponad 70 lat realizuje misję dogłębnych badań historii życia na Ziemi. Instytut co roku publikuje dziesiątki recenzowanych artykułów, organizuje konferencje, zagraniczne wyprawy i wykopaliska w nowych stanowiskach paleontologicznych. Kształcimy doktorantów, wydajemy najlepsze czasopismo paleontologiczne w Polsce (Acta Palaeontologica Polonica) i popularyzujemy naukę. Pracownicy i laboratoria są otwarte na współpracę z innymi ośrodkami naukowymi oraz interdyscyplinarne projekty. Nieodzowną częścią Instytutu jest Kolekcja Paleontologiczna, która ma największe w Polsce zbiory skamieniałości, liczące setki tysięcy okazów, z których część można oglądać w Muzeum Ewolucji.

Aktualności

Science News

Gorące punkty na paleontologicznej mapie Powiśla Lubelskiego

W sobotę 28 czerwca 2025 w Muzeum Badań Polarnych w Puławach odbyła się konferencja  "Środowisko przyrodnicze i kulturowe Powiśla Lubelskiego"

+
Science News

Współczesne ramienionogi z północno-zachodniej Australii

Dzisiejsze ramienionogi z północno-zachodniej Australii są stosunkowo słabo znane, w przeciwieństwie do licznych i dobrze zbadanych przedstawicieli tego typu z wód południowej Australii.

+
Science News

Kopalne DNA otwornic z osadów Antarktyki

Otwornice stanowią obszerną grupę jednokomórkowych mikroorganizmów zasiedlających wody i osady oceanu światowego.

+
Science News

Wykład profesorski dr hab. Łucji Fostowicz-Frelik

Serdecznie zapraszamy na wykład profesorski dr hab. Łucji Fostowicz-Frelik w dn. 9 czerwca (poniedziałek), o godz. 11.00.

+
Science News

Projekty NCN

Naukowcy z Instytutu Paleobiologii uzyskali finansowanie na realizację 2 projektów badawczych w ramach konkursu OPUS 28 i SONATA 20.

+
Science News

Mioceński krokodyl spod Łodzi

Dzisiejsze geograficzne rozmieszczenie krokodyli zawiera się w zasadzie w całości w strefie tropikalnej (poniżej 37 równoleżnika), czy jednak zawsze tak było?

+
Instytut Paleobiologii otrzymał wsparcie finansowe na projekty badawcze i edukacyjne od: