Instytut Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego od ponad 70 lat realizuje misję dogłębnych badań historii życia na Ziemi. Instytut co roku publikuje dziesiątki recenzowanych artykułów, organizuje konferencje, zagraniczne wyprawy i wykopaliska w nowych stanowiskach paleontologicznych. Kształcimy doktorantów, wydajemy najlepsze czasopismo paleontologiczne w Polsce (Acta Palaeontologica Polonica) i popularyzujemy naukę. Pracownicy i laboratoria są otwarte na współpracę z innymi ośrodkami naukowymi oraz interdyscyplinarne projekty. Nieodzowną częścią Instytutu jest Kolekcja Paleontologiczna, która ma największe w Polsce zbiory skamieniałości, liczące setki tysięcy okazów, z których część można oglądać w Muzeum Ewolucji.

Aktualności

Science News

ECHA KREDOWEGO ŻYCIA - skamieniałości z prywatnych kolekcji

Podczas ceremonii otwarcia wystawy prof. Marcin Machalski z Instytutu Paleobiologii PAN wygłosił prelekcję pt. "Z plecakiem i młotkiem do kamieniołomu - amatorski ruch zbieraczy skamieniałości okiem profesjonalnego paleontologa". Eksponaty można oglądać w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym do 13 lipca 2025 r.

+
Science News

Praktyczne zastosowanie badań nad biowęglanami

Węglan wapnia pod kontrolą: jak przyroda kształtuje materiały przyszłości
Węglan wapnia (CaCO₃) jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych związków chemicznych na Ziemi.

+
Science News

Nowy rodzaj triasowych żółwi z Tajlandii

Już w późnym triasie żółwie osiągnęły globalne rozprzestrzenienie, ale ze wschodniej części Pangei opisany został zaledwie jeden gatunek, Proganochelys ruchae (z Tajlandii, w latach 80 XX w.).

+
Science News

Osteologia, taksonomia i filogeneza wczesnojurajskiego Seeleyosaurus

Seeleyosaurus guilelmiimperatoris to wczesny plezjozauroid z dolnojurajskich łupków posidoniowych Niemiec.

+
Science News

Kolagen – źródło siły ścian graptolitów

Praca jest syntetycznym zestawieniem danych na temat ścian kolonii graptolitów, skamieniałości przewodnich ordowiku i syluru.

+
Science News

Georgia Południowa – raj odzyskany?

Izolowane wyspy to naturalne laboratoria przyrody, gdzie jak na dłoni są widoczne zarówno zagrożenia, jak i pozytywne efekty wpływu człowieka na środowisko.

+
Instytut Paleobiologii otrzymał wsparcie finansowe na projekty badawcze i edukacyjne od: