Instytut Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego od ponad 70 lat realizuje misję dogłębnych badań historii życia na Ziemi. Instytut co roku publikuje dziesiątki recenzowanych artykułów, organizuje konferencje, zagraniczne wyprawy i wykopaliska w nowych stanowiskach paleontologicznych. Kształcimy doktorantów, wydajemy najlepsze czasopismo paleontologiczne w Polsce (Acta Palaeontologica Polonica) i popularyzujemy naukę. Pracownicy i laboratoria są otwarte na współpracę z innymi ośrodkami naukowymi oraz interdyscyplinarne projekty. Nieodzowną częścią Instytutu jest Kolekcja Paleontologiczna, która ma największe w Polsce zbiory skamieniałości, liczące setki tysięcy okazów, z których część można oglądać w Muzeum Ewolucji.

Aktualności

Science News

Makroewolucyjne wzorce u czworonogów pelagicznych

Przeglądowe badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół badaczy wykazały, że trajektorie ewolucyjne triasowych oraz wczesnojurajskich ichtiozaurów i eozauropterygów

+
Science News

Mioceńskie żachwy z Bośni i Hercegowiny

W miejscowości Bogutovo Selo koło Ugljeviku w Bośni i Hercegowinie odkryto najbardziej zróżnicowany na świecie zespół skamieniałości spikul żachw, datowanych na środkowy miocen.

+
Science News

Uzębienie triasowego ichtiozaura z Chin

Nowy okaz wczesnego ichtiozaura Chaohusaurus zhangjiawanensis z wczesnego triasu prowincji Hubei w Chinach potwierdza heterodontyzm u tego gatunku.

+
Science News

Badania mikrostruktury kości zauropoda z Mongolii

Znaleziona w 1963 roku kość udowa zauropoda z formacji Baynshire (cenomansanton) w Mongolii została zidentyfikowana jako należąca do prawie dorosłego przedstawiciela Titanosauriformes.

+
Instytut Paleobiologii otrzymał wsparcie finansowe na projekty badawcze i edukacyjne od: