O Instytucie

Informacje ogólne

Instytut Paleobiologii (wcześniej Zakład Paleozoologii) utworzony w grudniu 1952 roku jest jedną z najstarszych jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk. Wśród 42 pracowników Instytutu, połowa to pracownicy naukowi, w tym czterech posiada tytuł profesora. Instytut ma uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauk o Ziemi i środowisku. Pracownicy Instytutu uczestniczą w kształceniu młodzieży w szkole doktorskiej i wykładają na wyższych uczelniach.

Instytut został powołany do prowadzenia badań kopalnego zapisu historii życia na Ziemi. Właściwe zrozumienie natury tego zapisu wymaga odniesienia do zjawisk przebiegających w dzisiejszej przyrodzie, przede wszystkim poprzez poznanie analogicznych struktur i procesów, dlatego też od początku istnienia Instytutu, badania paleontologiczne prowadzone są z wyraźnie biologicznym nastawieniem. Wyniki prowadzonych w Instytucie badań są wykorzystywane zarówno w naukach o Ziemi i środowisku jak i naukach biologicznych i pokrewnych. Przedmiotem studiów są szczątki kręgowców (m.in. dinozaury oraz wczesne ssaki), bezkręgowców oraz różnego pochodzenia mikroskamieniałości, a także flory kopalne. Od 1991 na większą skalę zaczęto prowadzić też badania biogeologiczne i biomineralizacyjne. Szczególnie istotne z dzisiejszej perspektywy zmian klimatu są badania na temat wpływu zmian środowiskowych, mierzonych na przestrzeni milionów lat, na ewolucję biologiczną oraz tego w jaki sposób ewolucja może również kształtować warunki środowiskowe.

Pracownicy Instytutu są zaangażowani w szeroką międzynarodową współpracę naukową, organizują ekspedycje paleontologiczne w różne zakątki globu (m.in. do Mongolii, na Spitsbergen i na Antarktydę). Unikatowość znacznej części materiału paleontologicznego będącego podstawą działalności Instytutu wymaga właściwego zabezpieczenia w zbiorach muzealnych i dokumentowania, dlatego też Instytut prowadzi działalność muzealną poprzez Muzeum Ewolucji.

Wyniki badań pracowników Instytutu są publikowane w wydawnictwach o możliwie szerokim międzynarodowym zasięgu. Należą do nich wydawane przez Instytut czasopisma naukowe (kwartalnik Acta Palaeontologica Polonica IF=1.8 zajmujący 21 pozycję wśród 57 periodyków paleontologicznych indeksowanych przez filadelfijski Instytut Informacji Naukowej) oraz popularne.

Misja

Zrozumienie zapisu kopalnego jako fundamentu wiedzy o historii i ewolucji świata żywego oraz jako źródła inspiracji intelektualnej.

Strategia

Dbałość o wysoki poziom prowadzonych badań, utrzymywanie związków z nauką światową oraz rozwój kadry naukowej w celu utrzymania wiodącej roli w badaniach paleobiologicznych. Stosowanie europejskich standardów do procesów kadrowych przez wdrażanie zasad i zaleceń Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.

Realizacja

Misja Instytutu realizowana jest poprzez podejmowanie międzydyscyplinarnych badań z pogranicza biologii, geologii oraz dziedzin pokrewnych i udostępnianie wyników w publikacjach o zasięgu międzynarodowym, a ponadto poprzez eksploracje terenu Polski i obszarów poza jej granicami w celu pozyskania materiału badawczego, gromadzenie zbiorów paleontologicznych i popularyzację wiedzy o dziejach życia na Ziemi. Do realizacji misji niezbędne jest także prowadzenie kształcenia na poziomie akademickim, rozwijanie krajowej i międzynarodowej współpracy naukowej i podnoszenie jakości zaplecza aparaturowego.