Instytut Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego od ponad 70 lat realizuje misję dogłębnych badań historii życia na Ziemi. Instytut co roku publikuje dziesiątki recenzowanych artykułów, organizuje konferencje, zagraniczne wyprawy i wykopaliska w nowych stanowiskach paleontologicznych. Kształcimy doktorantów, wydajemy najlepsze czasopismo paleontologiczne w Polsce (Acta Palaeontologica Polonica) i popularyzujemy naukę. Pracownicy i laboratoria są otwarte na współpracę z innymi ośrodkami naukowymi oraz interdyscyplinarne projekty. Nieodzowną częścią Instytutu jest Kolekcja Paleontologiczna, która ma największe w Polsce zbiory skamieniałości, liczące setki tysięcy okazów, z których część można oglądać w Muzeum Ewolucji.

Aktualności

Science News

Kolekcje Wilhelma Friedberga we Lwowie

Wilhelm Friedberg (1873–1941) był polskim przyrodnikiem, który badał głównie geologię i paleontologię miocenu obszaru dzisiejszej Polski i Ukrainy zachodniej.

+
Science News
Science News

Wpływ wielorybnictwa na środowisko

Jeszcze w połowie lat 60. XX wieku na Georgii Południowej intensywnie łowiono i przetwarzano wieloryby.

+
Science News

Koprolity kluczem do zrozumienia pochodzenia dinozaurów

Przeanalizowano setki skamieniałości z bezpośrednimi dowodami żerowania, aby porównać dynamikę troficzną pięciu zespołów kręgowców, które rejestrują osiągnięcie przez dinozaury dominującej pozycji w ekosystemach lądowych.

+
Science News

Triasowe ryby z Dolomitów

Około 235 milionów lat temu w miejscu obecnych Dolomitów było ciepłe morze z licznymi rafami koralowymi.

+
Science News

Anatomia kręgów szyjnych u tanyzaurów

Kości z dużymi pustymi przestrzeniami w środku są jedną z charakterystycznych cech dinozaurów (w tym ptaków) i pterozaurów.

+
Instytut Paleobiologii otrzymał wsparcie finansowe na projekty badawcze i edukacyjne od: