Aktualności

Science News

Mioceński krokodyl spod Łodzi

Dzisiejsze geograficzne rozmieszczenie krokodyli zawiera się w zasadzie w całości w strefie tropikalnej (poniżej 37 równoleżnika), czy jednak zawsze tak było?

+
Science News

Głębokowodne drapieżnictwo ryb na liliowcach

Badania głębokomorskie prowadzone przy użyciu batyskafu po raz pierwszy dostarczyły bezpośrednich dowodów na antagonistyczne interakcje między rybami (wślizgokształtne) a liliowcami łodygowymi.

+
Science News

Nomenklatura Linneuszowska – międzynarodowy konsensus

Jakakolwiek komunikacja naukowa wymaga jednoznacznej identyfikacji opisywanych obiektów. W naukach przyrodniczych takim powszechnie przyjętym systemem jest łacińska nomenklatura linneuszowska, której jedną z podstawowych zasad jest stabilność (nienaruszalność raz poprawnie wprowadzonych nazw).

+
Science News

Obelignathus – nowy ornitopod z kredy Francji

Rabdodonty to średnich rozmiarów dinozaury ptasiomiedniczne, znane jedynie z górnej kredy Europy, których gatunki różnią się głównie cechami żuchwy.

+
Science News

Pochodzenie porcelanek

Na podstawie późnojurajskich skamieniałości z Sycylii (Włochy) wykazano, że najstarsze znane porcelanki należą do nowego rodzaju, Coffeacypraea.

+
Science News

ECHA KREDOWEGO ŻYCIA - skamieniałości z prywatnych kolekcji

Podczas ceremonii otwarcia wystawy prof. Marcin Machalski z Instytutu Paleobiologii PAN wygłosił prelekcję pt. "Z plecakiem i młotkiem do kamieniołomu - amatorski ruch zbieraczy skamieniałości okiem profesjonalnego paleontologa". Eksponaty można oglądać w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym do 13 lipca 2025 r.

+