Pierwotność aragonitowego szkieletu koralowców może być złudna
Publikacja IPal PAN — Stolarski, J., Cisneros-Lazaro, D., Adams, A., Janiszewska, K., Meibom, A. 2025. Rapid isotopic exchange in mineralogically unaltered coral skeletons. Scientific Reports 15:20986, doi:10.1038/s41598-025-06327-9.
Rycina: Cztery taksony koralowców sześciopromiennych o zasadniczo odmiennej strukturze szkieletu poddano eksperymentom wymiany izotopowej (górny rząd). Organizacja mikrostrukturalna przeciętych szkieletów z nałożonymi mapami NanoSIMS ukazującymi obszary silnie wzbogacone w izotop ¹⁸O.
Aragonit pod lupą: fundament paleoklimatologii zaczyna się kruszyć?
Aragonitowe szkielety dzisiejszych i kopalnych koralowców powszechnie uznaje się za niezmienione diagenetycznie i zachowujące pierwotne sygnały izotopowe środowiska, w którym powstawały. Eksperymenty na szkieletach dzisiejszych koralowców wykazały jednak, że zachowując aragonitową mineralogię, szkielety zmieniają swój skład izotopowy w kontakcie z wodą wzbogaconą w izotop tlenu ¹⁸O. Co więcej, zmiany składu izotopowego w szkieletach różnych gatunków są niejednakowe w zależności od mikrostruktur i składników organicznych. Wyniki te podważają założenie, że zachowanie aragonitowej mineralogii szkieletu gwarantuje jego „doskonały stan zachowania”.